Każdy może mieć swoje zdanie co do tego, która liga jest najmocniejszą w Europie, natomiast niemożliwe jest to, aby jednoznacznie określić, która z nich jest tą zdecydowanie najlepszą. Oczywiste jest jednak to, że każdy kibic odnajdzie argumenty, aby wskazać na tą ulubioną. Najczęściej to liga niemiecka, angielska, hiszpańska bądź też włoska. Każda z nich posiada w sobie coś, co wyróżnia ją w gronie pozostałych i choć dla znawców piłki to rzecz oczywista, dla kompletnych laików jednak już niekoniecznie. Co zatem sprawia, że Serie A to liga inna, niż wszystkie pozostałe?

Nie da się ukryć, że w każdym kraju z mocną ligą piłkarską, wyłonić można pewne różnice, a w szczególności pod względem stylu gry w piłkę. We Włoszech to właśnie skupianie uwagi na schematach taktycznych i grze obronnej, dlatego właśnie często zdarza się, że nawet król strzelców Serie A, ma sporo defensywnych zadań na mecz. W Hiszpanii mowa o piłce wyjątkowo technicznej, a także finezyjnej, gdzie najbardziej ceni się walory ofensywne i umiejętności indywidualne. W Anglii z kolei, z uwagi na wysoką intensywność gry i fakt, że mecze toczą się od bramki do bramki, wymaga się od zawodników ponadprzeciętnego przygotowania fizycznego, a także niesamowitej wydolności. Dla prawdziwych kibiców włoskiej piłki, tabela strzelców Serie A i wszelkie inne statystyki są na porządku dziennym.

Najwięksi giganci włoskiego futbolu, czyli kluby Serie A

Na hasło Serie A – pierwszym skojarzeniem większości kibiców jest najprawdopodobniej Juventus Turyn, a zatem najbardziej utytułowany zespołów we włoskich rozgrywkach. Oprócz największej ilości tytułów mistrzowskich, jest to też zespół najbardziej rozpoznawalny. Juvents nie tylko doskonale radzi sobie we Włoszech, gdyż z powodzeniem występuje również w rozgrywkach champions league. Nie oznacza to jednak, że w Serie A nie ma też innych solidnych i liczących się w Europie zespołów, a mowa tutaj chociażby o AS Romie, Inter Mediolanie, SSC Napoli, czy też AC Milanie, który jednak ostatnimi czasy jest klubem pogrążonym w kryzysie, a mimo swej bogatej historii, póki co próżno oczekiwać aby sukcesy powróciły. Wystarczy jedynie spojrzeć na terminarz Serie A, a odnajdziemy mnóstwo spotkań, które dostarczają emocji kibicom. To na pewno derby Mediolanu, Turynu, Genui, czy też Rzymu.

Czy ktokolwiek kocha piłkę nożną tak jak Włosi?

We Włoszech kibice darzą futbol wyjątkowym uczuciem i widać to w wielu sferach życia codziennego, a samo zachowanie kibiców klubów z Italii opiewa wręcz o fanatyzm. Społeczeństwo doskonale orientuje się w wynikach Serie A i to niezależnie od tego, na jakim etapie rozgrywek się znajdujemy. Zupełnie normalne jest tutaj to, że specjalnie traktuje się piłkarzy, a najbardziej zauważalne jest to np. w Neapolu, ponieważ tam zawodnicy SSC Napoli mogą być wręcz uwielbiani.

Najbardziej cenieni są zatem ci piłkarze, którzy nie tylko doskonale spisują się na boisku, ale też przyznają, że kochają barwy i sam klub. Z drugiej strony, traktowanie takiego piłkarza diametralnie zmienia się, kiedy ten opuści Neapol na rzecz innego zespołu z rodzimego podwórka, gdyż jak wiadomo miłość i nienawiść dzieli bardzo cienka linia. Restauratorzy w Neapolu nie pozwalają nawet na to, aby zawodnicy lokalnego kluby płacili za kolację, a niektóre z dań, noszą nawet nazwy ich imion! Co ciekawe, Włosi bardzo cenią polskich piłkarzy, uznając ich za bardzo solidnych, zaangażowanych i szybko uczących się nowych zadań taktycznych. Dodatkowo, są oni relatywnie tani, w porównaniu do piłkarzy innych narodowości.